İtfaiye Birimi

İtfaiye Birimi

İTFAİYE BİRİMİ

Makine İhtisas OSB İtfaiye Birimi 12/04/2000 tarih ve 4562 sayılı “Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’’ 118.maddesi, 22/09/2009 tarih ve 27327 sayılı ‘’Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama yönetmeliği’’ 128. maddesi ve 09/06/1958 tarih ve 7126 sayılı “Sivil Savunma Kanununa’ ’istinaden 18.07.2013 tarihinde kurulmuştur.

1 İtfaiye Birim Yöneticisi, 1 İtfaiye Birim Asistanı ve 11 itfaiye personeli ile 7/24 hizmet vermeye başlamıştır. İtfaiye Birim envanterinde tam teşekküllü 1 adet ilk müdahale ve kurtarma aracı, 1 adet 28 mt merdivenli çok amaçlı söndürme aracı ve 1 adet personel/malzeme nakil aracı bulunmaktadır. 2015 yılında; 6 araçlık kapalı otoparkı, eğitim ve tatbikat alanı, 30 kişilik eğitim salonu, OSGB Birimi bulunan çağdaş mimari ile tasarlanmış 1200 m²’lik itfaiye binası da hizmete girmiştir.

İtfaiye Birimimiz aşağıdaki görevleri yerine getirmektedir.

     * Makine İhtisas OSB sınırları içerisinde kurulmuş olan işletme ve tesisler için önlem aldırmak, yangınlardan korumak, yangın çıktığında ise genişleyip yayılmasına fırsat vermeden kontrol altına alarak söndürmek,

     * Sorumluluk sahasında meydana gelebilecek araç yangınları, iş kazaları, araç/trafik kazalarında kurtarma ve yangın söndürme hususlarını gerçekleştirmek.

     * İşletmelerin araç, gereç, ekipman ve donanımları konularında gerekli olan güvenlik önlemleri konusunda yönlendirme yapmak,

     * Talep eden işletmeye ait tesis ve ünitelerin yangın risk analizi yapmak ve varsa alınacak önlemler konusunda rapor hazırlamak,

     * Yapılacak tesise ait yangın ile ilgili projelerin incelenmesi ve ruhsata esas yangın emniyet raporu hazırlanması, yapımı tamamlanan tesislerin incelenerek projelere uygunsa iskana esas yangın emniyet raporu vermek, işyeri açma ve çalışma ruhsatı alacak tesislere İş yeri açma ve çalışma ruhsatına esas yangın emniyet raporu düzenlemek,

     * Yasal olarak işletmelerin her yıl yapması gereken acil durum tahliye tatbikatlarıyla ilgili olarak talep eden işletmeler ile ortaklaşa tatbikat yapmak ve yaptırmak. 

     * İşletme çalışanlarına genel yangın savunma ilk müdahale ile ilgili bilgi vermek.

     * Deprem ve su baskını gibi doğal afetlerde can ve mal kaybını önlemek veya en aza indirmek için gereken tedbir ve tedbirler almak, aldırmak.

     * İşletmelerin personellerine ve acil durum ekiplerine yangın, kurtarma, tahliye konularında teorik ve uygulamalı eğitim vermek ve sertifikalandırmak.

Makine İhtisas OSB içerisindeki katılımcıların Yangın Emniyet Raporu alabilmesi için gerekli iş süreci ekteki yol haritasından belirtilmiştir. 

Makine İhtisas OSB

Açılacak iş pozisyonları hakkında bilgi almak için lütfen bilgilerinizi ve CV'nizi bize iletin Bize Ulaşın

İŞ Mİ ARIYORSUN ?

Firmaların oluşturduğu ilanlara bakabilir ve bu ilanlara başvuru yapabilirsiniz.

İş İlanlarını Gör